مقالات رانندگی

رانندگی خانم ها کاری سخت اما آسان!

چگونه بهتر رانندگی کنیم و از رانندگی لذت ببریم

با وجود این که شمار رانندگان خانم در حال افزایش است و برخی از آن ها پشت فرمان اتوبوس های BRT می نشینند یا حتی کامیون می رانند، اما هنوز هستند خانم هایی که از رفتن به چهارراه های شلوغ واهمه دارند یا با عبور سریع یک خودرو از کنارشان آشفته می شوند، خانم هایی که پس از هر بار رانندگی به این نتیجه می رسند رانندگی کار دشواری است! همیشه راهی برای بهتر شدن هست کافی است تا پایان با ما باشید.

چگونه بهتر رانندگی کنیم؟

پیچیدن ناگهانی راننده ای که خود را زرنگ می پندارد، وجود کسانی که حتی ساده ترین قواعد رانندگی را رعایت نمی کنند، بوق زدن های متوالی راننده پشتی یا شلوغ شدن ناگهانی خیابان، اتفاقاتی قطعاً استرس زاست! با وجودی که می دانیم قسمتی از این استرس ها طبیعی است اما از آنجا که چنین مواردی بخش های جدا نشدنی از رانندگی هستند، بهتر است به دنبال راه چاره ای باشیم.

اول مشخص کنید دلیل نگرانی شما چیست، اگر فکر می کنید تجربه یا مهارت کمی دارید در راستای آن اقدام کنید، طبیعتاً با دست روی دست گذاشتن، مهارت به دست نمی آید بلکه تلاش و پیگیری زیاد است که منجر به نتیجه ای مطلوب می شود، با کسب تجربه بیشتر و رعایت مواردی که در ادامه آمده است بدون آنکه متوجه شوید اضطراب ها کمتر شده و رانندگی به یکی از شیرین ترین لذت های زندگیتان بدل خواهد شد.

نکاتی که دانستنش ضروری به نظر می رسد

اغلب خانم ها به محض سوار شدن در خودرو کمربند می بندند، سرعت خودرو را کنترل می کنند، تنها در لاین مجاز می رانند و در مجموع به لحاظ روحی محتاط بوده و تابع قانونند اما پشت گوش انداختن سرویس خودرو یا عدم استفاده از یک روغن موتور مناسب، کیفیت رانندگی را تحت تأثیر قرار می دهد خواه راننده خانم باشد یا آقا. پس هر آنچه می تواند خطر آفرین یا دردسرساز باشد را قبل از رانندگی بررسی کنید، مثلا حواستان باشد که لاستیک های کم باد ضمن این که افزایش مصرف سوخت خودرو را موجب می شوند در معرض ترکیدن قرار دارند، پر باد بودن لاستیک هم با عواقب ناخوشایندی همراه است، بنابراین از مناسب بودن باد تایر ها قبل از رانندگی اطمینان حاصل کنید. به همان اندازه که رانندگی با بی دقتی و سرعت های بالا می تواند دردسر ساز شود احتیاط بیش از حد هم خطر آفرین است! تصور کنید در یک بزرگراه، جایی که بقیه خودروها مثل حضور در یک ماراتن از یکدیگر سبقت می گیرند، سرعت ماشین را شدیداً کم کنید، طبیعتاً ثواب که نخواهید کرد هیچ ممکن است کباب هم شوید.

هر چند ماه یکبار حتماً چرخ های خودرو را چک کنید و از تعادل آنها مطمئن شوید با این کار امکان ساییدگی لاستیک ها خیلی ضعیف خواهد شد. با استفاده از روغن موتور مناسب، عملکرد موتور را ارتقا ببخشید. اگر تصمیم به مسافرت طولانی یا ترک شهر دارید حتماً قبلش اتومبیلتان را سرویس کامل کنید. شماره تماس افرادی که به هنگام خراب شدن ناگهانی خودرو می توانند به کمک شما بیایند را همراه داشته باشید این گونه آسوده تر به رانندگی خواهید پرداخت. برخی از مشکلات متداولی که ممکن است برای هر راننده ای پیش بیاید را سعی کنید فرا بگیرید، برخی از آن ها آنقدر ها هم سخت نیستند که از پسش بر نیایید.

عادتهای خطر آفرین و استرس آور مانند مکالمه با موبایل یا چک کردن شبکه های اجتماعی حین رانندگی را ترک کنید!

گاهاً یک مسئله ساده اگر به حال خود رها شود خطرآفرین خواهد بود به عنوان نمونه شاید رادیاتور در حال نشت از دید شما چندان مهم نباشد اما بی توجهی به آن می تواند آسیب جدی به موتور وارد کرده و هزینه سنگینی را رقم بزند، بنابراین با آگاهی از چنین موارد ساده و در عین حال مهم، امکان بروز اتفاقات را به صفر برسانید. در مکان های شلوغ و جاهایی که بارها لازم است توقف کنید حتماً فاصله خود با دیگر خودرو ها را رعایت نمایید. از آمپرها و صفحه کیلومتر خودرو غافل نشوید. سرعت، وضعیت بنزین، دمای موتور، وضعیت ترمز دستی، چراغ های اخطار و موارد این چنینی را مدام بررسی کنید. سعی کنید با صدای موتور آشنا شوید و این صدا را به خاطر بسپارید تا در صورت تغییر آن به عملکرد موتور مشکوک شوید. آینه های جانبی و آینه وسط خودرو را همیشه با زاویه دید خود کاملاً تنظیم نمایید و بر آنها احاطه کامل داشته باشید. عادت کنید از تکنولوژی های جدید مثل سیستم مسیریاب خودرو (Navigation System) استفاده کرده و همیشه آن را به روزرسانی نمایید، به صدا یا بو های خاص حساس باشید گاهاً می توانند نشانه یک وضعیت اضطراری باشند و خلاصه اینکه بی گدار به آب نزنید!

کلام آخر:

همه افراد، اعم از خانم ها و آقایان با پشت سر گذاشتن یک آزمون مشابه به عنوان راننده شناخته می شوند، بنابراین به خود این اطمینان را بدهید که شما نیز همچون یک آقا از هر آنچه که بایستی برای رانندگی بدانید آگاهید و به تمام نکات اشراف کامل دارید، موارد ایمنی را در نظر بگیرید و با اعتماد به نفس رانندگی کنید.
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن