نگهداری خودرو

آشنایی با ECU خودرو

ایسیو چیست و ریمپ کردن ECU چه کاربردی دارد؟

ECU چیست؟

ایسیو در واقع همان کامپیوتر خودرو است که وظایف مهمی را بر عهده دارد. واحد کنترل الکترونیک (Electronic Control Unit) مهمترین کامپیوتر خودرو و محل اجتماع ریزپردازنده‌های خودرو محسوب می شود. ایسیو ها از یک سیستم کنترل حلقه بسته بهره می برند؛ در این سیستم یک طرح کنترلی وجود دارد که خروجی ‌های سیستم را به منظور کنترل ورودی‌ های سیستم، آلایندگی موتور، وضعیت مصرف سوخت و چندین عامل دیگر مورد بررسی و نظارت قرار می دهد. جمع‌ آوری داده ها‌ از سنسورهای خودرو از این طریق انجام می‌شود تا در نهایت ECU اطلاعات جامعی از شرایط کلی خودرو نظیر میزان اکسیژن سیستم اگزوز، دمای آب رادیاتور و اطلاعاتی از این دست در اختیار داشته باشد.

جالب است بدانید در هر ثانیه چند میلیون‌ محاسبه و پردازش در ECU انجام می شود؛ مواردی مانند تصمیم‌گیری در مورد مدت زمان باز بودن دریچه انژکتور و بهترین زمان جرقه ‌زنی شمع‌ ها همگی بر عهده‌ کامپیوتر خودرو می باشد تا در نتیجه مصرف سوخت و آلایندگی در بهترین شرایط ممکن قرار داشته باشند. ECU های مدرن از پردازنده‌ ۴۰ مگاهرتزی ۳۲ بیتی بهره می برند؛ شاید این اعداد در مقابل پردازنده ‌های کامپیوتر های خانگی یا لپ تاپ ها چندان قابل توجه نباشند اما یک کد در ایسیو خودرو حجم کمی را اشغال می‌کند و در مقایسه با برنامه ‌های PC بسیار ناچیز می باشد.

خودروهای مدرن دارای چندین ECU هستند و مجموع آن ‌ها به عنوان کامپیوتر مرکزی خودرو شناخته می شود.

قسمت‌های مختلف ECU

در ادامه اجزای مختلف ECU بررسی می شود، با درست کار همراه باشید.

 • مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال

این نوع قطعات،‌ خروجی بعضی از سنسورهای خودرو نظیر سنسور اکسیژن را مورد بررسی قرار می دهند.

 • خروجی‌های دیجیتال H Level

در ماشین های مدرن، ECU به عنوان تصمیم گیرنده اصلی در موضوعاتی نظیر روشن و خاموش شدن فن، جرقه‌زنی شمع‌ها و باز و بسته شدن انژکتورها شناخته می شود. کلیه این تصمیمات به خروجی‌ های دیجیتال احتیاج دارند که یا فعال هستند یا غیر فعال.

 • مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ

ایسیو باید قادر باشد که خروجی ولتاژ آنالوگ را نیز داشته باشد تا بتواند رو بعضی از اجزای پیشرانه خودرو نیز تأثیر بگذارد. پردازنده‌ی ECU خودرو در واقع یک قطعه‌ی دیجیتال می باشد پس به منظور تبدیل نمودن اعداد دیجیتال به ولتاژ آنالوگ به قطعه دیگری نیاز دارد.

 • فرم دهنده‌ های سیگنال

فرم‌ دهنده سیگنال (Conditioner) جهت تنظیم ورودی‌ ها یا خروجی‌ ها قبل از عملیات خوانده شدن مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال امکان دارد که مبدل آنالوگ به دیجیتال به منظور خواندن سیگنال مابین 0 الی 5 ولت برای سنسور اکسیژن تنظیم شده باشد، ولی در اصل خروجی سنسور اکسیژن بین 0 الی 1.1 ولت باشد. سیگنال کاندیشنر به مداری گفته می شود که وظیفه اش تنظیم سطح سیگنال‌ های ورودی و خروجی است؛ در صورتی که سیگنال کاندیشنر ولتاژ خروجی سنسور اکسیژن را حدودا چهار برابر نماید، نتیجتا سیگنالی بین 0 الی 4.4 ولت را خواهیم داشت. پس متوجه می شویم که مبدل آنالوگ به دیجیتال به شکل دقیق ‌تری ولتاژ را دریافت می نماید.

 • تراشه‌های ارتباطی

چیپ‌ های ارتباطی ECU، قادر هستند تا استانداردهای ارتباطی گوناگونی را در خودروها اجرا نمایند. استانداردهای ارتباطی چندگانه ای در خودروها مورد استفاده قرار گرفته که یکی از رایج ترین آنها روشهای ارتباط با خودرو یا شبکه‌ ناحیه کنترل کننده می باشد. این ماژول مرکزی قادر است کلیه خطاها و نقایص سنسورهای خودرو را ذخیره کرده و سپس به یک ابزار شناسایی خارجی (دیاگ) ارسال نماید. همین موضوع باعث آسان تر شدن کار مکانیک‌ ها شده و امروزه تعمیرکاران خودرو فقط با متصل نمودن ساده یک اسکنر که اصطلاحا دیاگ گفته می شود می‌توانند مشکلات عمقی و سطحی ایسیو را تشخیص دهند.

ریمپ کردن ECU

به منظور برطرف کردن برخی محدودیت های ناشی از آب  و هوا و مقررات مختلف کشورها می توان اقدام به ریمپ ECU نمود. ریمپ کردن ECU در واقع منجر به جایگزینی نرم افزار اصلی ECU شده و برنامه اورجینال خودرو بر اساس نیاز مشتری بازنگری و به روزرسانی می شود. در ریمپ کردن ECU نرم افزار ECU به منظور دستیابی به بیشترین راندمان دچار تغییر می شود؛ این عمل تحت عنوان ریمپ ایسیو شناخته می شود.

ایسیو ریمپ ECU Remap

زمانی که خودروی شما ریمپ می شود، نرم افزار تغییر تنظیمات به پورت سریال خودرو از طریق لپ تاپ  متصل می شود و در مرحله بعدی مپ خودرو با نسخه جدید تغییر پیدا خواهد کرد تا بدین ترتیب عملکرد موتور بهبود پیدا کند. امکان فلش کردن حافظه ECU مستقیماً از طریق پورت OBD خودرو موجب گسترش ریمپ ECU به طور قابل ملاحظه ای شده است.

تاثیرات ریمپ کردن ایسیو

 • افزایش توان موتور: گشتاور خودرو افزایش پیدا می کند که لازمه این موضوع تقویت موتور خودرو است.
 • تغییر عملکرد فن خودرو: با ریمپ ECU فن دور متوسط و پایین در دماهای کمتری عمل کرده و در نتیجه  بازده موتور بیشتر خواهد شد
 • کاهش یافتن مصرف سوخت
 • رفع تاخیر پدال گاز
 • حذف سنسور دوم اکسیژن
 • افزایش پیدا کردن شتاب اولیه و ثانویه
 • حذف شدن سنسور میل سوپاپ
 • اصلاح دمای آب
 • رفع کپ دریچه گاز

نوشته های مشابه

دیدگاه درباره این مطلب

avatar
دکمه بازگشت به بالا