اخبار خودرو

فروش فوری محصولات ایران خودرو در سال 1398 شروع شد

ایران خودرو اولین فروش فوری محصولات خود را در سال 1398 با عرضه پژو 405 بنزینی و پژو 206 تیپ 5 شروع کرد.

به گزارش درست کار و به نقل از دنیای اقتصاد، شرکت ایران خودرو از بیست و ششم فروردین پژو 405 GLX و پژو 206 تیپ 5 را در قالب فروش فوری، عرضه خواهد کرد. بر اساس بخشنامه منتشر شده ازسوی این خودروساز، پژو ۴۰۵ بنزینی با قیمت ۶۷ میلیون و ۸۸۸ هزار تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمت ۷۹ میلیون و ۴۱۸ هزار تومان عرضه خواهد شد. مدت زمان تحویل این خودروها ۳۰ روز تعیین شده است.در این فروش فوری نیز مانند دفعات پیشین با هر کد ملی امکان خرید یک دستگاه خودرو وجود دارد و افرادی که طی ۱۸ ماه گذشته نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کرده اند امکان ثبت نام جدید نخواهند داشت.

شروع فروش فوری در ایران خودرو در شرایطی است که همچنان خبری از قیمت گذاری براساس فرمول ۵ درصد زیر حاشیه بازار نیست. مقایسه ای میان قیمت های بازار با قیمت های اعلامی ازسوی ایران خودرو گویای تداوم قیمت گذاری دستوری از مبدا است.  در اواخر پاییز سال گذشته رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت بعد از کش وقوس های فراوانی که از شهریورماه پارسال و در زمان محمد شریعتمداری، وزیر پیشین صمت، در ارتباط با آزادسازی قیمت محصولات شرکت های خودروساز اتفاق افتاده بود، اعلام کرد که خودروسازان از ابتدای بهمن ۹۷ مجازند محصولات خود را براساس فرمول ۵ درصد زیر قیمت حاشیه بازار عرضه کنند.

این در حالی است که این دستور هنوز اجرایی نشده و شاهد بودیم که خودروسازان در فروش فوری که طی اسفند گذشته انجام دادند به جای کشف قیمتی براساس فرمول ذکر شده، محصولات خود را با توجه به قیمت های دیکته شده در اختیار خریداران قرار دادند.

کارشناسان همواره بر این نکته تاکید کرده اند که فاصله قیمتی میان کارخانه و حاشیه بازار از عوامل بی ثباتی بازار است. آنها می گویند: برداشتن فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار باعث می شود علاوه بر اینکه خودروسازان محصولات خود را با ضرر تولید نکنند، شرایط برای خروج دلالان و سفته بازان از این بازار مهیا شود.

منبع
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن