مقالات رانندگی

نکات مهم سفر با خودروی شخصی

چگونه با خیال آسوده از سفر با خودروی شخصی لذت ببریم؟

در مقابل عده ای که عاشق سفر با خودرو هستند و لذت رانندگی در دل جاده ها و مشاهده مناظر اطراف را با هیچ چیز عوض نمی کنند برخی نگران اتفاقاتی هستند که ممکن است در جاده گریبانگیرشان شود. اما می توان با دو فاکتور مهم به سفری خاطره انگیز با خودروی شخصی دست یافت، راننده ای هوشیار در کنار خودرویی قدرتمند که در هر شرایطی بتواند عملکرد خوبی داشته باشد.

اگر می خواهید با خیالی راحت تمام دغدغه هایتان را بگذارید و به دل جاده بزنید با ما همراه باشید. با در نظر گرفتن نکات زیر با کوله باری از خاطرات شیرین به خانه باز خواهید گشت. قبل و حین سفر با خودرو چه باید کرد؟

 • سطح مایعات و روان کننده ها را چک کنید

نشت سیالات یک خودرو می تواند به سادگی نشت آب از سیستم تهویه هوا، یا به مهمی چکه کردن روغن ترمز یا روغن موتور باشد. بهتر است همیشه قبل از سفر، سطح روغن موتور، آب رادیاتور، روغن ترمز، روغن هیدرولیک فرمان و حتی مایع مخزن شیشه شوی را چک کنید، مناسب ترین زمان برای بررسی هنگامی است که موتور خودرو سرد است و ماشین خاموش است. به طور کلی پیشنهاد می شود روغن موتور هر 1000 کیلومتر یک بار از طریق گیج روغن چک شود تا اگر کمتر از نشانگر L باشد حتما علت آن بررسی شود اما در صورتی که در موتور خودروی شما به طور معمول روغن موتور تبخیر می شود همراه داشتن روغن موتور اضافی بسیار ضروری است.

سعی کنید روغن موتوری که برای سر ریز به همراه دارید دقیقا از همان نوعی باشد که در موتور خودرو استفاده کرده اید. همانطور که گفته شد روغن هیدرولیک فرمان، روغن گیربکس، روغن ترمز و آب باتری نیاز به بررسی دارند تا به ترتیب از سفت شدن فرمان، سخت شدن گیربکس، نقص ایمنی و اختلال در سیستم برق رسانی خودرو جلوگیری شود.

 • بررسی لاستیک های اصلی و زاپاس

باد لاستیک ها را متناسب با وزن وسایل داخل خودرو و تعداد سرنشینان تنظیم کنید. برای اطلاع از نسبت بار خودرو و تنظیم باد لاستیک ها می توانید به دفترچه راهنمای خودرو رجوع کنید،ضمن حفظ پایداری و کنترل پذیری خودرو در سراشیبی ها و گردنه ها، در جهت کاهش مصرف سوخت خوردو کار مثبتی انجام داده اید. هر نوع ساییدگی، ترک یا پارگی بر روی تایر می تواند هشدار دهنده باشد، دقت کنید که ضخامت آج لاستیک ها نباید کمتر از سه میلیمتر باشد. اگر لاستیک خودرو کهنه شده است حتما برای تعویض لاستیک اقدام کنید برای تصمیم گیری بهتر در این زمینه می توانید راهنمای خرید لاستیک خودرو را مطالعه نمایید. اهمیت لاستیک زاپاس نیز کاملا مشخص است، آچارچرخ، جک و مثلث خطر فراموش نشود.

 • از چراغ های جلو تا چراغ های هشدار دهنده

تمام چراغ های جلو، ترمز، دنده عقب، راهنما، نور بالا و پایین را با دقت زیاد دقت چک کنید و اگر دچار ترک یا شکستگی شده اند بهتر است تعویض شوند چرا که همانند چراغهای کثیف، به دلیل افت نوردهی خطرآفرین هستند. روشن شدن چراغ های هشدار مانند روغن، باتری، سیستم ضد قفل (ABS) و دمای موتور را جدی بگیرید و مشکل را در اسرع وقت برطرف کنید.

 • باتری و دینام

اتصالات باتری باید کاملا تمیز باشند و کابل های باتری محکم و ایمن در جای خود قرار گیرفته باشند. اگر احساس کردید خودرو به خوبی استارت نمی خورد مهمترین دلایل روشن نشدن خودرو را بررسی کنید. سر باتری سولفاته شده را به کمک محلول جوش شیرین پاکسازی کنید. از آنجایی که زمان از کار افتادن باتری قابل پیش بینی نیست برای احتیاط، کابل مناسب جهت باتری به باتری در حین سفر به همراه داشته باشید. ضمنا اگر هنگام روشن کردن چراغ های جلو متوجه شدید نور پشت آمپر ضعیف می شود احتمالا دینام خودرو وضعیت خوبی ندارد.

 • اول ترمز آخر هم ترمز

از ترمز غافل نشوید! سلامت ترمز بسیار با اهمیت است مخصوصا که تصمیم به رانندگی در جاده ها گرفته اید، هر صدایی به هنگام ترمز گرفتن ممکن است هشداری برای تعویض لنت یا حتی دیسک ترمز باشد. سعی کنید همیشه برند های معتبر و اصلی را برای خرید لنت ترمز انتخاب نمایید و در این زمینه اقتصادی فکر نکنید.

 • صداها را جدی بگیرید

تسمه ها با صدا اعلام می کنند در معرض از کار افتادگی هستند، از آنجا که پاره شدن تسمه ساعت ها شما را معطل خواهد کرد بهتر است چنین صداهایی را نشنیده نگیرید، تسمه های شل یا خیلی خشک می بایست تعویض شوند. فرمان خودرو نیز باید در شرایط ایده آلی باشد چنانچه احساس می کنید فرمان تحت کنترل شما نیست یا صدا می دهد حتما برای کشف علت، اقدام کنید.

 • بررسی برف پاک کن و شیشه شوی

پر نمودن محفظه شیشه شوی همان چیزی است که عموما فراموش می شود، اگر تنها یک بار در اثر بارش ناگهانی باران و گل آلود شدن جاده یا برخورد حشرات با شیشه جلوی ماشین  دید خود را از دست داده باشید قطعا ضرورت شیشه شوی را کاملا درک می کنید. اگر برف پاک کن ها سالم هستند آنها را با دستمال چندین بار تمیز کنید در غیر اینصورت حتما آن ها را با نمونه اصلی تعویض کنید.

 • بار خود را سنگین نکنید

استفاده از باربند به هنگام سفر بسیار متداول است اما دقت داشته باشید که سنگین کردن سقف خودرو به افزایش مصرف سوخت ختم می شود ضمن این که در شرایط بحرانی کنترل خودرو را سخت می کند بنابراین سبکتر سفر کنید.

 • تکنولوژی، همسفری مهم!

تکنولوژی ها می توانند سفر بهتری را برای شما فراهم کنند، با نصب نرم افزارهایی مانند WAZE گوشی خود را به سیستم مسیریاب خودرو تبدیل کنید، از این پس دغدغه پیدا کردن مسیر را در جاده های نا آشنا نخواهید داشت، پاور بانک های قابل شارژ با نور آفتاب یا شارژر فندکی خودرو، نگرانی تمام شدن باتری موبایلتان را از بین خواهد برد.

هنگام استفاده از سیستم های مسیریاب خودرو، حتما قبل از شروع به حرکت، مقصد را انتخاب کنید و در حین حرکت بیشتر از راهنمای صوتی مسیریاب کمک بگیرید، در صورتی که قصد کنترل مسیر در صفحه مسیریاب را دارید حتما گوشی را طوری که دید شما را کور نکند در مقابل خود نصب نمایید و هرگز آن را روی پا یا صندلی کناری قرار ندهید.
 • چند توصیه مهم

 اگر از عمر صافی بنزین و شمع ها بیش از 30000 کیلومتر گذشته است آنها را تعویض نمایید. قفل درها، کمربند ایمنی، آینه جلو، آینه های بغل و تمام مواردی که بر دید و ایمنی شما اثرگذارند را چک کنید. در اختیار داشتن تجهیزاتی همچون مثلث خطر، چراغ چشمک زن، چراغ قوه، پتو، سوئیچ یدک، کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه از دیگر وسایل ضروری برای شروع سفر محسوب می شوند. تاریخ انقضای بیمه نامه ماشینتان را چک کنید و ترجیحا برای همه همسفرانتان بیمه مسافرتی تهیه کنید.

 • شروع سفر آغاز احتیاط!

زمانی که استارت سفر با خودروی شخصی زده می شود علاوه بر چک کردن موارد فنی، رعایت اصول رانندگی نیز امری مهم است. رانندگی با چشمان خسته یا پس از مصرف داروی های خواب آور ممکن است حادثه آفرین باشد. در بازه های زمانی مناسب خودرو را متوقف کنید، پیاده شوید و کمی استراحت نمایید. نگاه کردن به پشت سر حین رانندگی بسیار خطرناک است، از این کار اجتناب نمایید.

اگر در میانه مسیر اتومبیل شما دچار مشکل شد بهترین کار تماس با تعمیرکاران سیار است بنابراین چنین شماره هایی را با خود به همراه داشته باشید. سعی کنید صبح زود و با روشن شدن هوا سفر خود را آغاز کنید. هر آنچه دید شما را کاهش می دهد حتی جعبه دستمال کاغذی روی طاقچه عقب ماشین را کنار بگذارید. با سرعت مناسب رانندگی کنید و از ترمز های زدن های متوالی پرهیز نمایید. وضعیت جاده ها و ترافیک مسیر ها را به کمک سیستم مسیریاب خودرو کنترل کنید، اگر خودرو شما این قابلیت را ندارد به سهولت می توانید جهت تهیه و نصب آن بر روی گوشی موبایل اقدام کنید.

تنها زمانی دست به فرمان شوید که سرحال هستید

اگر خانوادگی و با بیش از یک خودرو سفر می کنید سعی نمایید محل های توقف برای استراحت را قبل از حرکت انتخاب نمایید. از سبقت گیری و شوخی در حین مسیر پرهیز نمایید و  در کل سعی کنید ضمن رانندگی با سرعت مناسب از مسیر سفر لذت ببرید چرا که سفر شما بعد از استارت خودروی شما آغاز شده است.

 

سفر بخیر!

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن