مطالب آموزشی خودرو

روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

نکات مهم درباره صرفه جویی و استفاده درست از سوخت

امروزه به دلیل افزایش روز افزون قیمت حامل های انرژی به ویژه بنزین و گازوئیل، هزینه های مرتبط با مصرف سوخت در خودروها به یکی از مهمترین دغدغه های رانندگان در سراسر دنیا تبدیل شده است از این رو بسیاری در صدد کاهش و مصرف درست سوخت خودروی خود بر آمده اند. اگر بخواهیم صادق باشیم، اولین قدم در راه کاهش مصرف سوخت خودرو، اجتناب از سفرهای بی مورد می باشد با این حال در ادامه راه های ساده ای در جهت کاهش مصرف سوخت خودرو اشاره شده است.

تاثیر درب باک در کاهش مصرف سوخت خودرو

شاید برای بسیاری بی اهمیت به نظر برسد، اما بر اساس مطالعات صورت گرفته، سهل انگاری در بسته شدن درب باک خودرو، عامل تبخیر 147 میلیون گالن بنزین در سطح دنیا در سال گذشته بود. می توان گفت به احتمال زیاد، یکی از دلایل اصلی در بروز عدم تطابق میان مسافت طی شده و میزان بنزین با قیمانده در باک همین موضوع باشد، پس در اولین مرحله از محکم بودن درب باک سوخت خودرو مطمئن شوید تا از تبخیر بنزین داخل باک جلوگیری شود.تبخیر بنزین و خروج سوخت از درب باک

از درجا کار کردن خودرو پرهیز نمایید

هنگامی که نیازی به رانندگی با خودرو خود ندارید و مطمئن هستید که حداقل تا چند دقیقه دیگر قرار نیست خودرو خود را حرکت دهید، آن را خاموش کنید. البته این کار را تنها در شرایطی انجام دهید که خاموش کردن خودرو ایمنی شما را به خطر نیندازد.پرهیز از درجا کار کردن خودرو

تاثیر رانندگی پر گاز و ترمزهای شدید بر مصرف سوخت خودرو

از مهمترین عوامل در افزایش مصرف سوخت رانندگی پر گاز و ترمز زدن های ناگهانی و شدید می باشد، با این سبک رانندگی بنزین با فشار بیشتری به داخل موتور پاشیده شده و احتمال احتراق کامل آن فراهم نخواهد شد و یالطبع مصرف بالا خواهد رفت، ترمز های پی در پی و شدید هم فشار زیادی به موتور خودرو وارد کرده و  باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد، پس تا جایی که می توانید از ترمز گرفتن و گاز دادن های بی موزد پرهیز کنید و سعی نمایید در محدوده سرعت ایمن (بین 70 تا 90 کیلومتر در ساعت) رانندگی کنید.

استفاده از کروز کنترل را از یاد نبرید

استفاده از کروز کنترل و کاهش مصرف سوخت

در بزرگ راه های شهری و برون شهری اگر خودروی شما دارای آپشن کروز کنترل می باشد، حتماً از آن استفاده نمایید. کروز کنترل در خودرو با تنظیم خودکار گاز باعث حرکت خودرو در سرعت ثابت و بدون شتاب می شود. عدم شتاب گیری خودرو به این معنی خواهد بود که موتور خودرو کار کمتری انجام داده و در نتیجه سوخت کمتری را مصرف می کند. در ضمن این قابلیت را باید برای محدوده سرعت های بهینه و مجاز تنظیم نمایید. بهترین محدوده سرعت برای حداکثر بازده مصرف سوخت، در حدود 90 کیلومتر در ساعت می باشد.

پنجره ها و باربند خودرو

اگر با سرعت کمتر از 55 کیلومتر در ساعت رانندگی می کنید باز بودن پنجره های خودرو تاثیر زیادی در مصرف سوخت ندارد اما در سرعت های بالاتر باز بودن پنجره ها ویژگی های ایرودینامیکی ماشین را به شدت تغییر داده و جریان هوای عبوری از کنار خودرو را به نیروی پس زنی بزرگی تبدیل کند که موتور خودرو باید برای جبران آن بنزین بیشتری مصرف نماید. همچنین حذف موارد غیر ضروری مانند بار بند علاوه بر بهبود ویژگی های ایرودینامیک، باعث کاهش وزن اتومبیل و کاهش مصرف سوخت خودرو خواهد شد.افزایش مصرف سوخت با وجود باربند

رابطه کولر ماشین با میزان مصرف سوخت خودرو

حتی در روزهای گرم سال هم سعی کنید تا کولر را در محدوده درجات میانی تنظیم کنید و دقت نمایید سرمای داخل خودرو به خاطر باز بودن پنجره ها به هدر نرود؛ این امر در مورد گرمای حاصل از سیستم تهویه در فصل سرما نیز صادق می باشد.تنظیم دمای داخل خودرو و کاهش مصرف سوختهمواره به یاد داشته باشید در سرعت های بالا برای پایین آوردن دمای داخل خودرو، روشن کردن کولر ایده بسیار بهتری نسبت به باز کردن پنجره های ماشین می باشد.

دوره های زمانی تعویض فیلتر هوا را فراموش نکنید

فیلتر هوا یکی از فاکتورهای مهم در بهینه سوزی سوخت در موتور خودرو به حساب می آید، چرا که فیلتر آلوده سبب می شود موتور خودرو به سختی سوخت را بسوزاند و در نتیجه راننده ناگزیر می شود برای دست یابی به قدرت مناسب در هنگام حرکت، پدال گاز را بیشتر فشار داده و از این رو مصرف سوخت خودرو به شدت افزایش می یابد.کاهش مصرف سوخت با تعویض به موقع فیلتر هوابنابراین همیشه سعی کنید از توصیه های موجود در دفترچه راهنمای خودرو در مورد زمان های تعویض فیلتر هوای خودرو پیروی نمایید. فیلتر هوای تمیز می تواند به سیستم تزریق سوخت موتور کمک کند تا نسبت های بسیار بهینه تری از ترکیب سوخت و هوا را به داخل سیلندرها پاشش کرده و در نتیجه موجب کاهش مصرف سوخت خودرو شود.

هر چه کم بادتر، مصرف بیشتر

تاثیر باد لاستیک و مصرف سوخت

با رجوع به دفترچه راهنمای خودرو  از میزان فشار هوای استاندارد لاستیک خودروی خود کسب اطلاع نمایید، در بسیاری از موارد فشار هوای کمتر یا بیشتر از میزان تعیین شده در لاستیک ها می تواند تا حداقل 5 درصد به افزایش مصرف سوخت در خودرو منجر شود. جدای از این مطلب، فشار نامناسب در باد لاستیک ها می تواند باعث استحلاک شدید در لاستیک ها شده و از عمر آن ها بکاهد و به گونه این دیگر باعث افزایش هزینه ها گردد.

تصویر زیر تاثیر منفی عدم تنظیم فشار باد لاستیک خودرو را نشان می دهد.رابطه باد لاستیک و مصرف سوخت خودرو


رعایت نکات گفته شده می تواند سهم بسزایی در کاهش مصرف سوخت خودرو یا اتلاف آن داشته باشد، با این حال همانطور که در ابتدا اشاره شد، بهترین راه برای کاهش هزینه های سوخت خودرو پرهیز از سفرهای بی مورد و استفاده از وسایل نقلیه عمومی در سفرهای درون شهری است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن